ПРОТИСТОЯННЯ ДОБРА І ЗЛА В ОПОВІДАННІ Є.ГУЦАЛА «ЛОСЬ»
| ||||||||||||||||
Мета: навчати учнів спостерігати за розвитком подій у творі, відстоювати проблеми екологічного характеру; розвивати зв’язне мовлення учнів, формувати вміння коротко і стисло передавати думки; виховувати гуманні почуття і відразу до бездушного, споживацького ставлення до природи; розкрити віру в людину – доброго і мудрого господаря; виховувати у дітей любов до тварин, до всього живого, бажання охороняти природу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Є.Гуцала, ілюстрації до твору, підручники, аркуші паперу, тлумачні словники, Книга охорони природи, аудіозапис, схеми, таблиці.
Епіграф: Любіть травинку і тваринку,
і сонце завтрашнього дня.
Ліна Костенко
Теорія літератури: діалог, дійова особа, конфлікт, епіграф, персонаж.
Проблемне запитання: Людина є господарем, паном чи захисником природи?
Ключові поняття: доброта, милосердя, співчуття, гуманність, людяність.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, зарубіжна література.
Консультація:
Рефлексія – фаза уроку, протягом якої учні осмислюють відкриті й усвідомлені ними на занятті ідеї; в цей час вони запитують, інтерпретують, застосовують, сперечаються, дискутують, змінюють та поширюють набуті знання.
Словник:
Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей.
Милосердя – співчуття, жалість, жаль.
Співчуття – чуйне ставлення до чийого-небудь горя, до чиїхось переживань.
Гуманність – людяність у своїх діях і ставленні до інших людей.
Людяність – доброзичливе, чуйне ставлення до інших; уважність до чужих потреб.
Перебіг уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
- Кожну книжку Є.Гуцала читач розгортає з радістю і надією на зустріч з яскравими характерами, з людьми, які самовіддано люблять свою землю і життя, хоч воно не таке вже й просте і безхмарне.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
- Зовнішній світ із вивчених вами творів постає красивим, безмежно чарівним і загадковим.
- Але чи завжди є так у реальному житті? (Роздуми учнів).
І в казках, і в творах на історичні теми розповідалося про вічну боротьбу добра і зла, але там усе закінчувалося щасливо.
Сьогодні ж ви познайомилися з трагічним, вражаючим оповіданням Є.Гуцала «Лось».
Воно на іншому, вже не казковому, а максимально наближеному до реальності рівні, розкриває розмаїття зовнішнього світу, болючі суперечності чорного і білого, правди і кривди, добра і зла.
III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота над текстом.
Система запитань і завдань
Бесіда.
- Про що це оповідання?
(Про великий світ природи і місце людини в цьому світі).
- Чи сподобалося воно вам? Які почуття викликало? Чим вразило?
Індивідуальна робота.
Знайдіть у тексті опис зовнішнього вигляду лося. (Зачитати). З чого видно, що автор милується його красою? А які почуття цей опис викликає у вас?
Уявне малювання.
Намалюйте або опишіть лося таким, яким ви його собі уявляєте.
- Що лось любив робити?
(Зустрічати схід сонця, коли під його променями бронзовіли верхівки дерев).
- Чим наповнювалися очі тварини?
(«Золотим сплеском», який надавав їм виразу розуміння життя природи і її таємниць).
Прослуховування аудіозапису (спів пташок, шум лісу).
Робота в групах.
- Знайдіть у тексті описи, розкрийте їх роль у творі.
- Перечитайте опис місцевості, яку проходив лось. Зверніть увагу на те, які звуки лунали в лісі (I група) і запахи відчувалися (II група), який колір переважав (III група). Заповніть таблицю.
Учнівський проект.
- В яку біду потрапив лісовий красень?
- Чому лось почав тонути?
- Як він боровся за своє життя?
Робота в парах.
- Виберіть із тексту відповідні слова й вирази. Складіть схему «Серце».
Провалився знесилився
Поводився обачно сили покидали
Насторожився ревнув
Принишк захвилювався
Нога боліла конвульсивно здригнув
Вжахано відчув, що сили тілом
занурюється очі горіли
Пробуватиме, поки дихатиме
- Як хлопці рятували лося? Розкажіть про їх винахідливість.
- Що вони при цьому пережили?
- У чому краса їх дій та почуттів?
- Чи подобаються вам хлопчики? Якщо подобаються, то чому?
- Перечитайте абзац, що починається словами: «Лось обтрушував з себе воду…». Які почуття ви пережили, читаючи ці рядки?
- Розкажіть, як загинув лось?
- Яке враження справило це на хлопчиків?
- На що вони сподівалися? Чому?
- Дайте власну оцінку зображуваному.
Робота в парах.
Учнівський проект.
- Які риси характеру персонажів підкреслив автор?
- Що називається діалогом?
(Розмова двох – трьох осіб).
Робота над виразним читанням.
- Прочитайте за особами діалог хлопчиків і дядька-браконьєра, проаналізуйте їхній внутрішній світ, моральні принципи рятівників лося і вбивці. (Автор, хлопчики, Шпичак).
Під час виразного читання передавайте напруженість подій та глибокі переживання хлопчиків інтонацією, темпом читання і тембром голосу.
Словникова робота.
Браконьєр – людина, що займається браконьєрством.
Браконьєрство – полювання в недозволених місцях або в заборонений час.
- Які риси вдачі персонажів виявилися в цьому творі?
Робота в групах.
За допомогою яких слів, словосполучень, речень автор намагається передати внутрішній (психологічний) стан хлопчиків, Шпичака?
(I група – образ хлопчиків, II група – образ Шпичака, III група – лексичне значення слова «смага»).
Учнівський проект.
Словникова робота.
Смага – пересохла плівка на губах від підвищеної температури (при гарячці, хвилюванні).
- Що пережив і передумав Шпичак після від’їзду братів?
- Як звали хлопчиків?
- А як їх називає автор?
(Підберезники).
- Чому автор не дав їм імен, а дядька називає тільки за прізвищем?
(Таких гарних, добрих хлопчиків багато, а злих людей, схожих на дядька – одиниці. Письменник, називаючи дядька за прізвищем, показує свою авторську позицію).
- Як, на вашу думку, ставиться автор до Шпичака та його вчинку? Підтвердіть свої міркування посиланням на текст.
- Які почуття викликав у вас вчинок Шпичака?
- Яким здається Шпичак коло вбитого ним лося?
(Малим і нікчемним).
- Як ви вважаєте, чи правильно вчинили хлопчики, не спокусившись обіцянками «рідного дядька»?
- Як би ви діяли на їхньому місці?
- Читач вірить, що Шпичака покарає сувора рука закону. А хлопчики?
Висновок. Так, душі їх поранено, але віриться, що вони і надалі будуть такими чуйними до тварин, не побояться і виступлять проти тих, хто губить природу, знищує її багатства й красу.
Твір ніби закликає: «Люди, зупиніться! Природа чекає від вас добра, а вам вона віддячить сторицею».
- Ваші міркування про великий світ природи і людини в ньому, про добро і зло, любов і милосердя. (Роздуми дітей).
«Поетична хвилинка».
Робіть добро.
Відгукуйтеся участю своєю
На крик зазивний і безмовне SOS
Людини, птаха, навіть деревця.
Робіть добро.
Не ждіть від цього слави,
Не ждіть багатства, звань чи похвали…
Робіть добро.
Непоказно, буденно.
Це принесе найвищу з нагород –
Ні з чим не порівнянне відчуття,
Що ти живеш не марно на цім світі.
В.Крищенко
Прогнозування змісту (заміна ходу подій в творі).
- Як, на вашу думку, могла розвиватися далі подія, зображена в оповіданні? Чим вона закінчилася б? Ваша власна версія подальшого розвитку подій.
- Яким вам уявляється автор: його вдача, ставлення до природи, до благородних і нечесних вчинків, добрих і злих людей?
Робота в пара.
Скласти діалог з персонажами твору або з автором (на вибір).
- З якою метою письменник написав це оповідання?
(Щоб читач усвідомив турботу про світ природи і рідних людей як неодмінну рису гуманності, гідної поведінки).
Словникова робота.
Гуманність – людяність у своїх діях і ставленнях до інших людей.
- Чи відтворив автор в оповіданні відчуття страху? Де саме?
- Яким кольором ви передали б його на своєму малюнку? Чому саме таким?
- Назвіть, де, на вашу думку, в оповіданні найнапруженіший момент? Чи він один?
- На які морально-етичні проблеми в оповіданні звертає нашу увагу Є.Гуцало?
(Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу).
Словникова робота.
Мораль – система поглядів і уявлень, норм і оцінок, що регулюють поведінку людей.
Етика – наука, що вивчає мораль; норми поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи.
- Як ви вважаєте, що в творі перемогло – добро чи зло?
- Як називається протистояння когось чи чогось? (Конфлікт).
- Що є шляхом до перемоги добра?
(Співчуття і милосердя, людяність і гуманність).
Робота в групах.
Словникова робота.
- Знайдіть у тлумачному словнику значення слів «співчуття», «милосердя», «людяність», «гуманність», «доброта».
- Запам’ятайте ці слова і старайтеся бути у житті такими, бо саме такими постають перед вами персонажі багатьох оповідань, які ви вивчаєте.
- Що хотів сказати своїм твором автор?
- Яка основна ідея оповідання «Лось»?
(Возвеличення людського гуманізму і засудження бездушного ставлення до природи).
- Що таке епіграф?
- Який смисл епіграфа до твору?
Пояснення вчителя.
Є так звана Книга охорони природи, до якої заносять назви тих тварин чи рослин, які потребують охорони, або яким загрожує вимирання. (Коротка розповідь про заповідники, де охороняють тварин, про те, що в природі усе взаємопов’язане).
- Що ви знаєте про тварин, які живуть у лісах України?
- Які твори про світ природи ви вивчали в школі або читали самостійно?
(«Лобо» Е.Сент-Томпсона, «Манглі» Дж.Р.Кіплінга, «Вірний» М.І.Чабанів-ського, «Лідер» Л.І.Смілянського).
- Яка наскрізна тема цих творів?
(Вічне протистояння добра і зла).
Гра «Літературна торбинка».
Гру можна ускладнити: учні називають слова, що починаються на букву, якою закінчилося попереднє слово, наприклад: лис, синиця, ягня, яструб, бичок, кінь тощо.
Міні-диспут.
1. Хто ж ти, людино?
2. Якою має бути людина?
3. З чого починається людина?
4. Який слід має залишити людина на землі?
Висновок: Людина починається з добра.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Твір написала доросла людина. Чи вдалося їй вгадати, передати те, про що ви думаєте, що почуваєте?
- Чи може зацікавити цей твір дорослих?
- Чи могли б вони повчитися з нього?
V. ПІДСУМОК УРОКІВ
- Чому ж навчає оповідання Є.Гуцала «Лось»?
Орієнтовні відповіді учнів
I учень. Це оповідання вчить співпереживати, бути чутливим до чужої біди.
II учень. Спонукає боротися зі злом, гартувати свій характер.
III учень. Зміст оповідання пронизаний ідеєю щирих, доброзичливих стосунків між людьми, гармонією людини і природи.
Словникова робота.
Гармонія – злагодженість, взаємна відповідність різних якостей, предметів, явищ, частин цілого.
Вчитель. Євген Гуцало на прикладі двох братів показав істинну чистоту душі і щирість серця, бо саме такі люди, як ці хлопці, зможуть не тільки захистити свою землю, оселю, а й допомогти іншим у скруті та горі. Саме такими чесними, безкомпромісними, щирими повинні бути і ви, бо вашому поколінню належить майбутнє України.
VI. РОЗВИТОК ТВОРЧОЇ РЕФЛЕКСІЇ
Анкета
VII. ОЦІНЮВАННЯ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
II рівень (4-6 б.) Скласти план до оповідання Є.Гуцала «Лось» і побудувати за ним свою розповідь.
IIІ рівень (7-9 б.) Підготувати відповідь на запитання «Що таке людяність?» або написати «Монолог добра».
IV рівень (10-12 б.) Скласти сенкант або написати власну поезію на екологічну тематику.
|
середа, 8 листопада 2017 р.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар